Z naszego życia

Data: 30 - 03 - 2020
Ciekawe artykuły - technologia laserowa

Światło – można powiedzieć, że jeden z żywiołów, bo należy do ognia i z ognia pochodzi. Kojarzy się z ciepłem, poczuciem bezpieczeństwa, dobrobytem i nadzieją. Porządkuje chaos, kreuje, inspiruje. Jest symbolem rozwoju cywilizacji, mądrości, doskonałości, dobra, potęgi i wiedzy.
To wszechmocne narzędzie fascynowało od wieków, zachęcając do poszukiwań dróg i możliwości jego wykorzystania w kreowaniu świata i rzeczywistości.

Za ojca chrzestnego technologii laserowej można uznać Alberta Einsteina, który stwierdził, że przecież musi być możliwe pobudzanie atomów do emisji światła. Był to rok 1917. Niestety nie dane było mu rozwinięcie tej myśli.

Kamieniem milowym okazał się rok 1954, kiedy to trzech amerykańskich fascynatów, James Gordon, Herbert Zeiger i Charles Townes odkryło sposób emisji mikrofal przez atomy. To jeszcze co prawda nie emisja światła, ale ważny etap przejściowy. Skonstruowali wówczas maser (ang. Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation = wzmocnienie mikrofal poprzez wymuszoną emisję promieniowania) czyli urządzenie emitujące wiązkę mikrofal, którą skutecznie udało się sterować.
Zainspirowali tym samym wielu zapaleńców do prób stworzenia lasera – urządzenia emitującego światło. Udało się to dopiero Theodore Maiman w 1960 roku, otwierającego tym samym erę laserów i galopującego postępu technologii i myśli technicznej.

Laser – z ang. Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania) - posiada nad światłem tę przewagę, że emituje jedną długość fal w równoległej wiązce, która wykazuje się spójnością w czasie i przestrzeni i zapewnia skupienie dużej ilości energii na małym obszarze, do bardzo małej plamki. Stosowany jest w medycynie (dermatologia, okulistyka, chirurgia), różnych dziedzinach przemysłu, telekomunikacji, meteorologii, rozrywki (czytniki CD, DVD, Blu-ray etc.) oferując nową jakość życia, nierzadko je ratując.

Dlaczego technologia laserowa?

Cięcie laserem to jeden z rodzajów obróbki termicznej, który polega na rozdzieleniu materiału za pomocą zogniskowanej wiązki lasera oraz gazu, który przepływa współosiowo z tą wiązką. W procesie cięcia ważny jest dobór odpowiedniej prędkości, mocy, rodzaju gazu i jego ciśnienie, odległość dyszy od powierzchni. Wszystko to w zależności od materiału oraz pożądanego efektu. Przy bardziej wymagających operacjach (estetyczny grawer czy krawędź cięcia) trzeba się maszyną trochę „pobawić”, próbując różnych ustawień. W pozostałych przypadkach wszystko dzieje się automatycznie, na poziomie oprogramowania, które samo dobiera parametry w zależności od wypalanej blachy.

Wypalanie laserowe to jeden z najnowocześniejszych, najszybszych, najbardziej efektywnych i precyzyjnych procesów cięcia.  Pozwala na wycinanie dowolnych - nawet bardzo skomplikowanych - kształtów w dowolnej ilości (powtarzalność!) i z bardzo dużą dokładnością (0,05 mm!!!). Oferuje gładką i czystą krawędź cięcia bez zadziorów, sprawiając że dalsza obróbka krawędzi staje się w większości przypadków zbędna (zależy to od grubości blachy i ustawień maszyny). Jest procesem bezstykowym (nie dochodzi do zużycia narzędzia) i bezsiłowym (brak odkształceń materiału). Problem odkształcania się obrabianego materiału wskutek ciepła również nie istnieje (bardzo mała strefa ciepła).
Wykazująca się dużą i skupioną gęstością energii wiązka lasera jest w stanie kształtować trudno topliwe materiały – metaliczne i niemetaliczne - a każdorazowe dążenie do uzyskania małej średnicy plamki (dobieranej m.in. pod grubość blachy) pozwala na uzyskanie wąskiej szczeliny cięcia, co prowadzi do mniejszego zapotrzebowania na moc oraz oznacza mniejszą ilość odpadu z arkusza blachy (dzięki wąskiej szczelinie cięcia mieści się na nim więcej elementów do wypalenia).
Palenie laserowe polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości ciepła w miejsce obróbki, ogrzanie materiału i wydmuchanie go przez gaz roboczy (azot, tlen).
I to wszystko przy stosunkowo niskim poziomie hałasu, co sprawia, że praca dla operatora lasera nie jest uciążliwa

Dlaczego TRUMPF?

Firma TRUMPF jest liderem i ekspertem w branży, oferującym nie tylko najnowocześniejsze rozwiązania, ale również doradztwo, pomagając dobierać technologie do potrzeb danej firmy. Lasery TRUMPF stosowane są w różnych branżach na całym świecie, wycinają elementy rzędu mikrometrów, stosowane w wyświetlaczach czy mikrochipach lub spawają metale o grubości centymetra w turbinach wiatrowych. Dzięki filigranowym spawom laserowym pozwalają „odchudzić” konstrukcje pojazdów, przekładając się na mniejsze zużycie paliwa oraz CO2. Wspierają mobilność i komunikację, dając nam „narzędzia” umożliwiające podążanie za duchem czasu i tempem życia. TRUMPF nie ustaje w rozwoju, nieustannie inwestując w badania i rozwój nowych technologii. Obecnie, wraz z Max Planck Institute, prowadzi badania nad technologią laserową, która miałaby w przyszłości umożliwić szybką diagnostykę nowotworów o wielkości zaledwie 1mm!
TRUMPF to przyszłość i synonim doskonałej jakości oraz prestiżu. To słowo klucz, budzące respekt u naszych Klientów w kraju i za granicą.

Jesteśmy dumni z takiego Partnera u naszego boku!

Pracujemy na dwóch laserach TRUMPF TruLaser 3030 fiber. Maksymalne grubości obrabianych materiałów:

Stal kwasowa/nierdzewna: 20 mm
Stal konstrukcyjna: 25 mm
Aluminium: 20 mm
Miedź: 8 mm
Mosiądz: 8 mm

 



« Wróć
Skontaktuj się z nami
*Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Więcej informacji w Polityka Prywatności.