Z naszego życia

Data: 27 - 01 - 2020
Ciekawe artykuły - gięcie blach

 „Postęp to znaczy lepsze, a nie tylko nowe”
(Félix Lope de Vega y Carpio)

Gdyby nie żelazo i powstająca z niego stal, to nie dotarlibyśmy do tego miejsca, w którym się aktualnie znajdujemy. Rozwój cywilizacji nie nastąpiłby choćby z powodu braku narzędzi. Bo samym kijem człowiek świata by nie zwojował ;-)

Doceniwszy potencjał tego czarodziejskiego ‍wręcz tworzywa, człowiek podejmował próby okiełznania go, odkrycia i dopracowania najlepszych metod obróbki, nie ustając w poszukiwaniu coraz to nowych pomysłów na jego wykorzystanie. I to niestrudzenie od kilku tysięcy lat!!!

Oczywiście pradawnym nawet nie śniło się coś takiego jak wykrawarki laserowe czy prasy krawędziowe i z łatwością wyobrażamy sobie ich zdziwienie, gdyby znaleźli się na miejscu bohatera filmu „Powrót do przyszłości” ;-)

Poza tym trzeba było najpierw wypracować optymalną metodę obróbki żelaza i recepturę gwarantującą największą wytrzymałość jego stopu. I to wszystko przy utrzymaniu kosztów na rozsądnym poziomie!

Prawdziwy przełom przyniósł XIX wiek, kiedy to udało się wykorzystać tlen do obniżenia zawartości węgla w żelazie, torując tym samym drogę rewolucji przemysłowej. Stal stała się trwalsza i tańsza, a inwestycje w nią – najlepszą z możliwych lokat, prowadzącą często do zbicia prawdziwej fortuny.

Pomysł na prasę krawędziową zrodził się już w XIX wieku, lecz dopiero ostatnie lata przyniosły naprawdę ogrooooomny rozwój tej dziedziny, spełniając największe i najśmielsze marzenia dawnych wizjonerów. Pierwotna funkcja maszyn jest wprawdzie nadal taka sama, ale zawrotu głowy można dostać od mnogości dzisiejszych rozwiązań, funkcji, akcesoriów, wyposażenia i oprogramowania dedykowanego współczesnym krawędziarkom!

Sterowany numerycznie proces gięcia na prasach CNC eliminuje ryzyko błędów i odkształceń, gwarantuje doskonałą jakość i precyzję (0,1mm!), stuprocentową powtarzalność niezależnie od wielkości serii, szybką i sprawną produkcję, możliwość wykonania nawet najbardziej skomplikowanych kształtów - i to w pełni zautomatyzowany sposób!

Obsługa maszyn jest przyjazna i intuicyjna, a operator – wspierany przez różnego rodzaju udogodnienia takie jak np. laserowe rzutowanie linii gięcia na blachę, wygodne podpory pod ręce, tackę na rysunki, ruchomy ekran dotykowy, który przypomina smartfona lub tablet (można go obsługiwać nawet w rękawiczkach!!!) czy diody dające światło, a nie ciepło. Dzięki temu pracownik nie ma wrażenia, że siedzi w piekarniku. Lub co najmniej w kuchni najbardziej uczęszczanej restauracji Magdy Gessler ;-)

Praca przy krawędziarkach jest szybka, przyjemna i - co ważne – cicha.

Gięcie blach, czyli nadawanie płaskim blachom trwałego kształtu przestrzennego przy użyciu odpowiednich sił, odbywa się z pomocą dwóch narzędzi mocowanych w prasie, tj. stempla i matrycy. Ogromny asortyment narzędzi i możliwość ich łączenia oraz wymienialność oferuje praktycznie nieograniczone możliwości, dając prawdziwe pole do popisu.
Kiedy standardowe narzędzia nie wystarczają, do akcji wkraczają narzędzia specjalne, które w każdej chwili można zamówić.

Blacha jest bardzo wdzięcznym materiałem obróbczym. W pierwszej chwili kojarzyć się może głównie z przemysłem ciężkim, ale rozejrzyjmy się dokładniej dookoła. Wszędzie otaczają nas przedmioty z metalu – elementy dekoracyjne, puszki, rynny, obudowy sprzętu RTV i AGD. Może nie widać tego na pierwszy rzut oka - bo wiele z nich jest pomalowanych na wszystkie kolory tęczy - ale wierzcie nam na słowo: metal jest wszędzie i jego popularność nieustannie wzrasta.  Zresztą nie ma się co dziwić – przy takich możliwościach, jakie oferują dzisiejsze technologie!

A i wśród gatunków blach jest z czego wybierać! Ocynkowana, kwasowa, nierdzewna, aluminium, malowana, falista, sprężynowa, magnetyczna! Można dostać prawdziwego zawrotu głowy! Nie zapominajmy jeszcze, że każda z tych blach występuje przecież w różnych grubościach!

Dlatego służymy również radą i pomocą w „ubranie” pomysłu czy wizji w odpowiednią technologię i materiał. W końcu wieloletnie doświadczenie i kilka tysięcy ton przetworzonej blachy nie poszły na marne i czyni z nas prawdziwych – chwalonych w kraju i za granicą - specjalistów, z czego jesteśmy naprawdę dumni.
A i maszynami możemy się pochwalić! Pracujemy bowiem na prasach krawędziowych niemieckiej firmy TRUMPF, producenta najbardziej uznanych na świecie maszyn do obróbki metalu. Jeśli chodzi o jakość, to nie tolerujemy kompromisów!

Wśród naszej floty znajdują się:

Trumabend S135 (długość gięcia 3050mm)
Trubend 5130 (długość gięcia 3230mm)
Trubend 5050 (długość gięcia 1275mm)
Trubend 7036 – zwane przez nas pieszczotliwie z uwagi na gabaryty „bankomatami” (długość gięcia 1020mm).

…i ciągle poszukujemy nowych rozwiązań. Fascynują nas wszelkiego rodzaju nowinki techniczne, w które bardzo chętnie inwestujemy, po stwierdzeniu, że mogłyby się nam przydać lub ułatwić nam życie.

 « Wróć
Skontaktuj się z nami
*Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Więcej informacji w Polityka Prywatności.